sveikata
Medicina/Sveikata,  Motociklai/Automobiliai

Valote oro kondicionierius – rūpinatės savo sveikata

Dažnas turbūt susimąsto: ką reiškia sveikai gyventi? Mes sakome: gyventi sveikai lygu gyventi jaukioje ir žmogaus sveikatai nekenksmingoje aplinkoje. Jei namuose pakankamai dažnai vėdinate kambarius ir rūpinatės jų švara – jūs tikrai kur kas sveikesnis nei tie, kurie gyvena netvarkinguose namuose. Lygiai tas pats galioja ir jūsų transporto priemonėms: kaip dažnai rūpinatės jų švara? Jei automobilių neprižiūrite, vadinasi kasdien į jūsų ir jūsų vaikų organizmą patenka didelis kiekis ligų sukėlėjų, bakterijų. Pati pavojingiausia mūsų sveikatai automobilio vieta – oro kondicionieriai. Būtent čia tarpsta didžiausias kiekis mikrobų, nesunkiai patenkančių į mūsų nosiaryklę ir giliau bei sukeliančių įvairiausias ligas. Svarbu nepamiršti rūpintis automobilių kondicionierių dezinfekcija. Taip pat ir pildymu – reguliarus kondicionierių pildymas Vilniuje padės palaikyti reikiamą temperatūrą automobilyje ir išvengti didelių temperatūrų skirtumų, dažnai lemiančių kvėpavimo takų susirgimus.

Jeigu visgi dažnai jūs ar jūsų vaikai serga kvėpavimo takų ligomis, turime keletą patarimų. Visi drauge reguliariai atlikite kvėpavimo pratimus ir valykite gerklę bei plaučius. Kaip tą padaryti?

Pamokykite vaikus išpūsti orą iš plaučių per burną, lyg jie  norėtų pasišildyti pirštukus arba padengti garais stiklą: „a, ū…”. Parodykite jiems, kaip reikia piešti ant aprasojusio stiklo. Mažiesiems pasekite pasaką apie vilką, kuris sirgo sloga ir į trijų paršelių namą pateko tik labai stipriai išpūtęs orą iš savo nasrų, taip stipriai išpūtęs, kad kartu išsigydė ir slogą. Vilkas labai apsidžiaugė, todėl susidraugavo su trimis paršeliais ir atstatė sugriautą namą. Liepkite jiems palaikyti dešinę krūtinės pusę; taip jie privers stipriau veikti tarpšonkaulinius raumenis ir palengvins pašalinti gleives iš plaučių ir gerklės.

Vaikams bus lengviau, jei jie sukryžiuos ant krūtinės rankas ir užsidės delnus ant pečių. Kiekvieno iškvėpimo metu tegu jie alkūnėmis spaus krūtinės ląstą.

Taip pat iškvėpti galima atsigulus (norint išvalyti plaučius) arba atsisėdus žaidžiant „medkirtį”, arba atsiklaupus keturiomis vaidi­nant ėriuką.

Jei vaikas mažas, pasisodinkite jį ant kelių ir kiekvieno iškvėpimo metu ar kosint, spauskite jo pilvuką ir krūtinę (spauskite žemyn ir į vidų). Jei jums sunku jį priversti kosėti, jei vaikutis nesupranta, ką liepiate daryti, jei jo plaučiai labai užgulti, pasiguldykite jį ant savo kelių, tartum norėdami sušerti, pakutenkite ir priverskite juoktis. Juoko sukeltas pilvo ir krūtinės ląstos susitraukimas privers jį kosėti, vadinasi, ir atsikosėti.

Jei gleivės tirštos, lipnios, tąsios, galite jas suskystinti, taip lengviau jas pašalinsite. Tam vaiko krūtinę reikia pamasažuoti stuksenant (perkusija) arba darant vibruojančius judesius.